Historia

Malowniczy kościół i klasztor Ojców Bernardynów, pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy, usytuowany jest w Zakopanem, u podnóża Tatr.

Początki tego miejsca sięgają roku 1902. Wtedy Prowincja Bernardyńska zakupiła willę dla starszych i chorych zakonników. Przez szereg lat budynek, z przyległą kaplicą, był systematycznie rozbudowywany i upiększany. W roku 1958 erygowano dom zakonny, a w 1984 r. utworzono parafię. To przedsięwzięcie było bodźcem do dalszej, jeszcze bardziej efektywnej pracy zakonników, dzięki której w 1999 roku oddano do użytku nowy dom zakonny, a w 2001 r. powiększono kościół o nowe prezbiterium. Te prace były i są kontynuowane dzięki modlitwie, ofiarności oraz zaangażowaniu parafian i dobrodziejów. W ich intencji w każdą niedzielę, o godz. 11.30 odprawiana jest Msza św.

Ujmujące swoją prostotą wnętrze kościoła w całości wykonane jest z drewna i utrzymane w stylu góralskim. W głównym ołtarzu znajduje się drewniana rzeźba św. Antoniego, wykonana przez artystę rzeźbiarza Pawia Szczerbę. Św. Antoni to najbardziej popularny ze świętych, wzywany jako orędownik poszukiwaniu zguby. Dlatego otaczany jest wielką czcią nie tylko przez mieszkańców parafii, ale i przez licznych turystów, chętnie i często odwiedzających kościół. O „popularności” Świętego świadczą zgromadzone wota oraz systematycznie wzrastająca liczba podziękowań i próśb, które składają wierni, a odczytuje się je podczas nowenny w każdy wtorek, w dzień poświęcony Antoniemu, ponieważ wtedy odbył się Jego pogrzeb. Najważniejszą uroczystością^ ku czci Świętego Antoniego, jest odpust, 13 czerwca, dzień imienin Patrona.

Boczne ołtarze zostały poświęcone Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Św. Franciszkowi, założycielowi Zakonu Braci Mniejszych, do którego należą Bernardyni.

Tatrzańska przyroda, cisza i spokój, a także usytuowanie klasztoru w pobliżu stoków narciarskich pod Nosalem i szlaków TPN sprawiają, że jest to znakomite miejsce wypoczynku w każdej porze roku.

Dzięki niezwykłej atmosferze i sprzyjającym warunkom można tu przeżyć rekolekcje, dni skupienia oraz zorganizować rodzinny wypoczynek i zregenerować swoje siły.